Co to jest zatoka skórzasta?
Zatoka skórzasta stanowi tzw. „dziurę” w skórze, czyli przewód, który prowadzi od powierzchni w głąb tkanek. W środku pokrywają go struktury takie jak na zewnątrz ciała, czyli włosy, mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Najczęściej występuje w okolicy szyi lub odcinka piersiowego.
Jak powstaje?
Przyczyną powstania zatoki skórzastej są zaburzenia rozwojowe w okresie embriogenezy. Dochodzi do niecałkowitego rozdzielenia zawiązków skóry i cewy nerwowej. W konsekwencji niewielki zawiązek skóry może migrować do różnych tkanek.
U kogo występuje?
Rasą predysponowaną do wystąpienia tej wady jest Rhodesian Ridgeback oraz Thai Ridgeback. Bardzo rzadko zdarza się ona u golden retriverów, dogów niemieckich, owczarków niemieckich, rottweilerów czy husky.
Objawy
Z racji tego, że zatoka skórzasta to otwór w powierzchni ciała ze wszystkimi cechami skóry, dochodzi w niej do złuszczania naskórka czy gromadzenia się wydzielin. W takim środowisku chętnie rozwijają się bakterie, powodując powstawanie infekcji. Jest to niebezpieczna sytuacja, gdy zatoka sięga do kanału kręgowego. Możemy mieć wtedy do czynienia z objawami neurologicznymi takimi jak niedowłady lub porażenia kończyn. Dodatkowo może dojść do zainfekowania rdzenia kręgowego, opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu. Rokowanie jest wtedy niepomyślne.
Typowymi objawami zainfekowania zatoki skórzastej są:
• bolesność i obrzęk w okolicy zatoki
• ropna wydzielina na sierści
• obrzęk i wzrost temperatury okolicznych tkanek
Leczenie
Najlepszą metodą na pozbycie się zatoki skórzastej jest jej całkowite, chirurgiczne usunięcie. W przypadku zatok, które sięgają warstwy mięśni, zabieg jest stosunkowo prosty. Sytuacja komplikuje się gdy zmiana sięga kanału kręgowego. W takim wypadku możliwość uszkodzenia układu nerwowego jest bardzo duża, a konsekwencje poważne.